روانشناسیواقعیت مجازی

واقعیت مجازی! درمان پارانویا ؟؟

واقعیت مجازی می تواند با کمک به افراد برای مواجه شدن با موقعیت هایی که از آن می ترسند کمک کند. شبیه سازی های واقعیت مجازی به این بیمارن کمک کرد یاد بگیرند موقعیت هایی که از آنها می ترسند (مثل آسانسور شلوغ) واقعا امن است.

تیم تحقیق دانشگاه آکسفورد می خواستند ببینند آیا این بیماران می‌توانند با تجربه موقعیت هایی که از آنها می ترسیدند و بدون یادگیری این رفتارهای دفاعی یاد بگیرند یک موقعیت ایمن است یا خیر. اما قرار گرفتن در موقعیتی که از آن می‌ترسند برای بسیاری از این بیماران دشوار است چون اضطراب غیرقابل تحملی ایجاد می‌کند. برای غلبه بر این چالش تیم تحقیق از واقعیت مجازی برای خلق موقعیتی هایی که بیماران را می ترساند استفاده کرد.
سی بیمار که به خدمات درمانی یکی از کلینیک های دانشگاه آکسفورد مراجعه کرده بودند در این مطالعه شرکت کردند. همه بیماران به موقعیت های واقعیت مجازی با تعداد رو به افزایش کاراکترهای کامپیوتری (آواتار) وارد شدند. دیدن تعداد زیادی آدم در یک زمان معمولا این بیماران را مضطراب می کند. به بیماران گفته شد با باقی ماندن در این موقعیت ها یاد خواهند گرفت که این موقعیت ها امن هستند. سوار شدن در متروی شهری و آسانسور برای این پژوهش مورد استفاده قرار گرفت.
به بیماران به شکل تصادفی دستورالعمل هایی برای کنار آمدن با این موقعیت ها داده شد. یک گروه ترغیب شد تا رفتارهای دفاعی معمول خود را بکار گیرد: به آنها گفته شد این کار مثل وارد شدن به آب سرد است: زمانی که اول وارد آب می شوند کمی احساس ناراحتی می کنید اما بعد از مدتی به آن عادت خواهید کرد.
بیماران دیگر تشویق شدند رفتارهای دفاعی را کنار بگذارند و تلاش کنند یاد بگیرند با وجود نزدیک شدن به کاراکترهای کامپیوتری و نگاه کردن به آنها – خیره شدن های طولانی و ایستادن نزدیک آواتارها – امن هستند.
بیمارانی که با کاهش رفتارهای دفاعی ترس های خود را مورد آزمون قرار دادند کاهش قابل توجهی در هذیان های پارانویایی داشتند. پس از جلسه درمان واقعیت مجازی، بیش از ۵۰ درصد این بیماران دیگر دچار پارانویای شدید نبودند.
حتی برای آنهایی که در مواجهه با موقعیت های ترس آور در واقعیت مجازی رفتارهای دفاعی خود را کنار نگذاشتند فوایدی وجود داشت: حدود ۲۰ درصد آنها دیگر پارانویای شدید را تجربه نمی کردند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن