سبک زندگی

مغز ما عضوی اجتماعی و فرهنگی

مغز اجتماعی روزنامه شرق یکشنبه ۱۰ تیر صفحه آخر
مغز و بازی فوتبال

عبدالرحمن نجل رحیم
شور و شوق عمومی گسترده برای دنبال کردن بازی های فوتبال جام جهانی، فرصتی فراهم می کند که تا توجه خود را به حلقه گمشده معرفت در قرن ها فرهنگ انسانی جلب کنیم. تصور عمومی ما انسانها حتی در امروز این است که فوتبال نیز مثل هر ورزشی در کنار فعالیت های فرهنگی دیگر، نیاز به سلامت بدن به موازات سلامتی روان دارد. اصطلاح معروف عقل سالم در بدن سالم را داریم که تا اندازه ای ارتباط بین عقل و بدن را نشان می دهد. ولی قرن ها انسان ها عادت کرده بودند تا فیزیک بدن را از ذهن یا روان و عقل جدا کنند و آنها را از دو جوهر متقاوت بدانند. رشد همه جانبه ورزشی چون فوتبال، به طور حیرت انگیزی نشان می دهد مهارت های حرکتی بدن ما، هیجانات و ارتباطات اجتماعی ما چنان پیوسته به ذهن و روان فعال ماست که این پیوند ناگسستنی اجازه نمی دهد تا ما برای بدن و ذهن ماهیتی جداگانه قایل باشیم. چطور ممکن است چنین تصمیم گیری های سریع و برق آسا و هماهنگی ها، مهارت ها در بدن بازیگران فوتبال، در هارمونی با سایر بازیکنان به اجرا در آید، اگر قرار باشد ذهن و روان از جای دیگری غیر از بدن برخاسته باشد. مسابقات فوتبال جهانی امروز به ما یاد آوری می کند که ذهن و روان می بایست برخاسته از جسم باشد که این چنین سریع بتواند خود را در حرکات سریع و ماهرانه بدن در سطحی بسیار پیچیده و اعجاب آور به نمایش بگذارد. اما لازم است بدانیم این معجزه ای که جسم انسان فوتبالیست را به چنین توانایی از نظر سطح تبحر می رساند تا بتواند در زمانی زیر کثری از ثانیه در بافت عملی منسجم و پیچیده تیمی بازیکنان خودی و غیر خودی، با هدایت مربی و زیر فشار فریاد های هیجانی، تشویق و یا هوکردن تماشاگران، با تصمیمیات آنی، واکنش های برق آسا، توپ را پاس بدهد، دریبل بزند، شوت کند، سر بزند، گل کند، یا مهار کند، از زیر پای رقیب در بیاورد، تکل کند، به بیرون زمین بزند، این همه می بایست چگونه و در کجای بدن انسان برنامه ریزی و هماهنگی شود و به اجرا در آید؟
امروزه دیگر شکی باقی نمانده است که این همه را مغز انسان که بخشی از بدن انسان است انجام می دهد. و در واقع حلقه مفقوده بین تن و ذهن و روان ما همان مغز ما است که قرن ها از اهمیت وجود آن بی خبر مانده بودیم و تن را جدا از ذهن می پنداشتیم. این مغز بازیکن های فوتبال در سطح جهانی است که آنها را به چنین مهارت هایی در بازی فوتبال می رساند که بتوانند مغز ما تماشاگران آن چنان تعلیم ندیده و مهارت نیافته را هم به همراهی هیجانی و به جنبندگی هماهنگ وا می دارد. از چند سال قبل بتدریج مغز پژوهی جایگاه خود را در ورزش فوتبال باز می کند و تحقیقات قابل توجه ای در این زمینه در حال انجام است. با آموختن بیشتر در باره کارکرد مغز در هنگام بازی فوتبال بسیاری از اتفاقاتی که در فوتبال به پای شانس و تصادف نوشته می شود، در آینده قابل پیش بینی و کنترل خواهد بود، به عنوان مثال امروزه مطالعاتی در باره ضربات پنالتی در حال انجام است که بتوان از طریق زمان بندی دقیقتر و نحوه کنترل و هماهنگی حرکات بدن پنالتی زن، توسط مغز او در هنگام نواختن ضربه، به گل شدن توپی از فاصله ۱۱ متری در عرض ۶۰۰ میلی ثانیه مطمئن تر بود. یا از طریق بررسی هیجانی شناختی مغز بازیگران متبحر می توان فهمید که برای کدام پست فوتبال، دفاع ، خط میانی یا حمله مستعد تر و آماده تر هستند.
از طرف دیگر بازی فوتبال به ما نشان می دهد که مغز ما عضوی اجتماعی و فرهنگی است و سریع ترین راه رابطه اجتماعی بینا مغزی ما انسان ها، از طریق زبان نیست، بلکه از طریق انتقال سریع هیجانات و احساسات است. در این مورد کافی است به همه گیر شدن هیجانات فوتبال در روزهای بر گزاری جام جهانی و هدایت توجه خیل عظیم تماشاگران فوتبال در سرتاسر دنیا به این اتفاق نظری انداخت تا قانع شد که چگونه مغز ما تن را به ذهن تبدیل می کند و واسط جهان مادی و معنوی ما است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن