تربیت کودک

برتری جانبی چیست؟

برتری جانبی چیست؟

 

ترجیح دراستفاده ازسمت راست یا سمت چپ بدن،رشد برتری جانبی یا جهت یابی،کودکان را قادر میسازدتا ازبدن خودآگاهی یابند که به نوبهٔ خود در فعالیتهای هماهنگ مهم است.
کودکانی که به نظر میرسددربدست آوردن مفهوم برتری جانبی کندهستند،ممکن است بادادن آموزش ویژه در این زمینه تقویت شوند.
طی تحقیقات انجام شده کودکانی که دارای اختلالات یادگیری هستند ممکن است در برتری جانبی خود دچار مشکل باشند.یکی از این نمونه ها به نام برتری جانبی متقاطع است.
برتری جانبی متقاطع عبارت است از ترجیح استفاده ازطرف های مختلف بدن برای کارهای متفاوت.
برای مثال فرد چپ دستی که چشم راست اودر
دیدن برتر است ونظیر آن.بعضی از محققان معتقدندکه این عامل در بروز مشکلات یادگیری کودکان به ویژه مشکلات خواندن مؤثر است.
بطور کلی بهتر است کودکان دارای برتری جانبی خاصی باشند به این معنا که بهتر است کودکان راست دست بتوانند همان طور که از دست راست خود برای نوشتن،غذاخوردن و……استفاده می کنند از چشم راست،گوش راست وپای راست خود استفاده کنند،به طورمثال،گوشی تلفن را روی گوش راست خود قرار دهد ویا باپای راست خودبه توپ ضربه بزنند.
یکی ازتکنیک هایی که برای افرادی که دچار برتری جانبی متقاطع چشم هستند انجام میشود این است که چشم غالب رابا چشم بندهای مخصوص بسته و کودک را تشویق میکنند که با چشم مغلوب خود به امور روزمره بپردازد و این تکنیک بسیار مؤثر است.
در مورد برتری گوش با استفاده از گوشی های پخش موسیقی به صورت تکی استفاده میشود واز هدفون هایی استفاده میشود که هر گوشی آن قابلیت تنظیم صدا را برای هر گوش دارد و بسیار مؤثر است.واز طریق بازی های مختلف میتوان بر روی تقویت پای مغلوب تاثیر گذاشت.بنابراین تمام فعالیت ها به یک طرف سوق داده میشود و بعداز مدت زمانی کودک برتری جانبی بدست می اورد که بسیاری از مشکلات یادگیری وی بر طرف خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید