سبک زندگی

کرانیوساکرال تراپی

امروزه روش­های درمانی مکمل و جایگزین (CAM) برای درمان طیف گسترده­ای از بیماری­ها، از یک سرماخوردگی ساده تا شرایط مزمن و پیچیده پزشکی مورد استفاده قرار می­گیرد. کرانیوساکرال تراپی یکی از درمان­های مکمل و جایگزین محسوب می­شودکه در این رویکرد، سیستم کرانیوساکرال به عنوان هسته و محور حیات شناخته و از مانورهای دستی با نیروهای سبک جهت سلامت استفاده می­گردد.

در این رویکرد استخوان­های جمجمه قابلیت حرکت داشته و مکانیسم­های عامل این حرکت عبارتند از سخت شامه، سیستم کرانیوساکرال و مایع مغزی _ نخاعی (C.S.F) که با یکدیگر به صورت یک مدل فراگیر و جامع تلفیق می­شوند. اگرچه در این روش درمانگر بدن بیمار را به آرامی لمس می­کند، بطوریکه در بسیاری از موارد بیماران حتی متوجه انجام تکنیک­ها  نمی­شود. اغلب بیماران پس از هر جلسه درمانی احساس آرامش عمیقی را گزارش می­نمایند.

اهداف کلی کرانیوساکرال تراپی عبارتند از:

 • بهبود محدودیت­های مفصلی
 • کاهش محدودیت تنش غشایی
 • بهبود گردش مایعات بدن (از قبیل خون از طریق کاهش جمع شدگی وریدی)
 • بالا بردن سرعت و دامنه ضربه ­های ریتمیک کرانیال
 • ایجاد تعادل در سیستم خودمختار عصبی

موارد استفاده کرانیوساکرال تراپی عبارتند از:

 1. کاهش اضطراب و استرس
 2. فزایش توجه و تمرکز
 3. بهبود کیفیت خواب
 4. کاهش بیش فعالی و فزون کنشی
 5. بهبود مهارتهای اجتماعی
 6. کاهش اختلالات رفتاری
 7. کاهش اختلالات یادگیری

در کرانیوساکرال تراپی، نیروهای سبک نتایج بهتری به بار می آورند. البته این خلاف عقیده عامه مردم است که عقیده دارند اگر نیروی اندک خوب است، پس نیروی بیشتر خوب تر است. هدف ایده آل در کرانیوساکرال تراپی این است که تا حد امکان درمانگر در ارزیابی و درمان در سیستم کرانیوساکرال دخالت نکرده و از سطحی ترین نیروها استفاده نماید.

روش کرانیوساکرال تراپی روشی کاملا بی خطر و بدون عوارض جانبی و نامطلوبی است که تاثیرات عمیقی بر عملکرد مغز و ستون فقرات به جای می­گذارد؛ حرکت مایع مغزی نخاعی که سرشار از مواد مغذی و آنتی بادی­ها از جمله هورمون­ها، نئوپپتیدها و ذره­هایی که برای عملکرد فیزیولوژیکال بسیار مهم می­باشند. همچنین از طریق تنظیم جریان مایعات مغزی، از انباشت غیرطبیعی مواد مضر نیز جلوگیری می­نماید که همه این موارد به بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی منجر و به فرد آرامش می­بخشد.

علاوه براین کرانیوساکرال این قابلیت را داراست که از طریق حذف الگوهای فشار، بدون درنظر گرفتن محیط آشفته و پردغدغه عصر ما آرامشی عمیق و بدون تنش را برای افراد فراهم سازند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید