توماتیس

موسیقی و اعجاز صوت درمانی با روش توماتیس

موسیقی در همه فرهنگ های سراسر جهان عنصری است که روح و روان را ترمیم می بخشد. موسیقی به بخش بزرگی از زندگی ما تبدیل شده است. چگونه موسیقی بر مردم به خصوص کودکان تاثیر می گذارد. بسیاری از والدین، معلمان، دانشمندان و روان شناسان علاقه مندند که بیشتر در مورد تاثیر موسیقی بر رشد و درمان کودکان آگاهی کسب کنند. برخی محققان بر روی اثرات شنیدن موسیقی بر جنبه های مختلف رشد شناختی همچون ادراک، حافظه و مهارت های زبانی تمرکز دارند. برخی دیگر نیز به اثرات گوش دادن به موسیقی در رشد کودکان تمرکز دارند.

هر فرد یک مرکز انرژی است که به طور پیوسته توسط انرژی های دیگر همچون نور و رنگ و صدا تحت تاثیر قرار دارد و برخی از قوی ترین شاعران و عارفان جهان نیز از صدای موسیقی افلاک صحبت می کنند و این به دلیل آن است که جهان بر اصول ریاضی شکل گرفته است و ریاضیات و موسیقی ریشه واحدی دارند. موسیقی یا صوت درمانی، یک روش نوآورانه است که اثر بخشی آن در بسیاری از شرایط پزشکی و درمانی اثبات شده است، این روشی ساده، غیر دارویی، ارزان و غیر تهاجمی است که به طور قابل توجهی می تواند موجب افزایش رضایت بیمار و کاهش بسیاری از بیماری های فیزیکی و روانی گردد. موسیقی درمانی، از طریق استفاده از روش تقویت هوش و حافظه و از راه قیاس منطقی عمل می کند. امروزه موسیقی به عنوان یک درمان جایگزین و امیدوار کننده و موفق شناخته شده است.

دکتر توماتیس در سال ۱۹۵۷ اولین فردی بود که موفق به ساخت تجهیزات صوت درمانی شد. او به این نتیجه رسید که منابع کلی سلامت انسان با سلامت گوش مرتبط است. او توسعه، تحقیق و نظریه خود را ثابت کرد و نظریه او به طور مستقل در دانشگاه سوربن تایید شد و به عنوان اثر Tomatis شناخته شد. او کشف کرد که مشکلات مربوط به گوش و گوش دادن علت ریشه ای بسیاری از مشکلات یادگیری است. در نهایت، توماتیس یک تکنیک بسیار موثر برای اصلاح یادگیری و دیگر اختلالات ایجاد کرد. روش اختصاصی او شامل تجهیزات الکترونیکی بود که از طریق شنوایی، گوش و مغز را تحریک می کرد. روش توماتیس با استفاده از گوش الکترونیک و از طریق هدفون و هادی، استخوان جمجمه را با صدا تحریک می کند و بدین ترتیب فعل و انفعالات بسیار پیچیده ای در مغز، گوش و دیگر ارگان ها صورت می گیرد که باعث بهبودی یا درمان کامل پس از چند دوره خواهد شد.

به ظور خلاصه تحقیقات معتبر نشان داده اند که صوت درمانی با روش توماتیس می تواند مشکلات و بیماری های بسیاری را در کودکان و بزرگسالان بهبود بخشد. برخی از این آیتم ها عبارتند از:
• مسائل خواندن یادگیری، نوشتن، تلفظ، درک، و غیره.
• مسائل اجتماعی / عاطفی، به خوبی ارتباط برقرار کردن با دیگران و تعاملات اجتماعی.
• بیماری دهلیزی و مسائل حرکتی، سرگیجه، عدم تمایل به چرخش، تکان خوردن یا نوسان بدن.
• مسائل و مشکلات مدرسه یا محل کار، توجه، سازمان دادن و غیره.
• مسائل حرکتی دهان.
• مسائل هر دو زبان.
• ادغام حسی برخی حواس.
• هیپوتونیک عضله .
• مسائل مربوط به سلامت شخصی.
• مسائل مربوط به چگونگی احساس واقعی فرد در مورد خودش.

ترجمه و تحقیق:
د. ماه زاده

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید